Një hulumtim që përfshin 10 milionë njerëz dhe shënon analizat më të gjera deri më tani, ka zbuluar një lidhje alarmante midis dietave të pasura me ushqime ultra të përpunuara (UPF) dhe 32 problemeve shëndetësore, duke përfshirë kancerin, diabetin e tipit 2 dhe çrregullimet e shëndetit mendor, raportoi Daily Mail. Studiuesit pohojnë se konsumimi i vakteve të gatshme, drithërave me sheqer dhe bukës së prodhuar në masë mund të jetë i dëmshëm për çdo aspekt të trupit.

Ky studim historik gjeti prova bindëse se konsumi i lartë i UPF-ve lidhet me një rrezik 50% më të madh për të vdekur nga një atak në zemër ose goditje në tru. Rreziqet shtriheshin në një rritje prej 40-66% të gjasave të vdekjes nga sëmundjet e zemrës, obeziteti, kushtet e mushkërive dhe problemet e gjumit. Ekspertët paralelizojnë ushqimet ultra të përpunuara dhe cigaret, duke theksuar domosdoshmërinë e politikave publike për të frenuar marrjen e tyre. Ata kërkojnë etiketimin e qartë të ushqimeve ultra të përpunuara dhe propozojnë kufizime në reklamat dhe shitjet pranë shkollave dhe spitaleve.

Për më tepër, ata u bëjnë thirrje qeverive të miratojnë udhëzime dietike që promovojnë ushqime të përpunuara minimalisht dhe t’i bëjnë ushqimet e freskëta më të aksesueshme. Pavarësisht kufizimeve të studimit, duke përfshirë metodat jokonsistente të mbledhjes së të dhënave, ekspertët theksojnë nevojën kritike për veprim të menjëhershëm për të adresuar rreziqet shëndetësore që lidhen me konsumin e gjerë të ushqimeve ultra të përpunuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: