Në studion e emisionit “Ftesë në 5”, u fol mbi një studim të publikuar nga një ekspert britanik.

Në studim thuhet se vitamina D në organizëm, ul ndjeshëm rrezikshmërinë e virusit COVID-19. Nutrocionistia Enkeleida Ferrollari, e ftuar në “Ftesë në 5” tregoi ushqimet që rrisin prezencën e kësaj vitamine “çudibërëse”.

“Burimet se si mund ta përfitojmë vitaminën D janë salmoni, veza, peshqit e yndyrshëm. Nuk kemi mungesë të vezës, kemi mundësi të hamë. Ekspozimi në diell krijon sasi të nevojshme të vitaminës D, kështu që nuk ka mungesë. Mungesa e Vitaminës D është më evidente në vendet nordike, ndërsa te ne dhe pjesën e Mesdheut nuk është problem prezenca e diellit”, tha Enkeleida.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb