jë stuhi e fuqishme ka goditur Britaninë, Gjermaninë Veriore dhe Skandinavinë Jugore për tre ditë rresht, me erëra të fuqishme, shi të dendur dhe stuhi që shkaktuan përmbytje, ndërprerje të energjisë elektrike, evakuime dhe ndërprerje të fluturimeve, shërbimin hekurudhor dhe linjat e trageteve.

Që nga e enjtja, të paktën katër persona kanë vdekur nga stuhia, e quajtur Babet nga Zyra Meteorologjike e Mbretërisë së Bashkuar. Viktima e fundit ishte një grua 33-vjeçare, e cila u vra kur një pemë ra mbi makinën e saj në ishullin Fehmarn të Detit Baltik të premten pasdite, shkruajnë mediat e huaja. Tre vdekje të lidhura me stuhinë u raportuan në Angli dhe Skoci të enjten dhe të premten.

Erërat e forta nxitën stuhitë në brigjet jugore të Detit Baltik, duke thyer mbrojtjen nga përmbytjet në zonat bregdetare në Danimarkë dhe Gjermaninë veriore. Në Flensburg, një qytet gjerman në jug të kufirit me Danimarkën, nivelet e ujit u rritën më shumë se 2 metra në nivelin më të lartë të regjistruar në një shekull. Energjia elektrike u ndërpre në pjesët e përmbytura të qytetit për arsye sigurie.

Linjat e trageteve dhe shërbimi hekurudhor u pezulluan përkohësisht në zonat e prekura në Gjermani, Danimarkë dhe Suedinë jugore. Aeroporti i Kopenhagës anuloi 142 fluturime për shkak të stuhisë të premten, por rifilloi funksionimin të shtunën në mëngjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb