Erërat e fuqishme kanë vrarë një burrë dhe kanë sjellë shkatërrim të gjerë në të gjithë shtetin e dytë më të populluar të Australisë, duke lënë 530,000 shtëpi dhe biznese pa energji elektrike dhe duke ndezur zjarre që rrafshuan shtëpitë dhe plagosën pesë zjarrfikës, thanë zyrtarët.

Erërat me shpejtësi deri në 157 km/h (98 mph) rrëzuan gjashtë shtylla të transmetimit të energjisë elektrike dhe shkaktuan një nga numrin më të madh të ndërprerjeve të energjisë elektrike që shteti Victoria kishte përjetuar ndonjëherë, tha Komisioneri i Menaxhimit të Emergjencave Rick Nugent.

“Stuhitë ishin më shkatërruesit në vite dhe fatkeqësisht herë pas here kjo mund të ndodhë,” u tha Nugent gazetarëve, duke iu referuar ndërprerjeve të përhapura të energjisë.

Një fermer 50-vjeçar u vra nga mbeturinat teksa ngiste një traktor pranë Mirboo North në Viktoria juglindore, tha Nugent.

Stuhitë sollën gjithashtu goditje rrufeje që shkaktuan disa zjarre pyjore në perëndim të shtetit, duke dëmtuar shtëpitë në qytezën Pomonal. Nugent konfirmoi se shtëpitë ishin shkatërruar, por nuk pranoi të jepte një vlerësim se sa.

Pesë zjarrfikës që po mbronin Pomonal-in pësuan djegie të lehta nga gërvishtjet kur zjarri ndryshoi drejtim dhe u dogj mbi kamionin e tyre, thanë zyrtarët.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb