Ligjvënësit në Stokholm kanë miratuar një pakt të mbrojtjes me Uashingtonin, i cili lejon trupat amerikane të hyjnë në 17 baza ushtarake suedeze dhe zona stërvitore. Kritikët kanë kritikuar marrëveshjen për mos ndalimin e qartë të armëve bërthamore amerikane që të vendosen në vendin nordik.

Marrëveshja e Bashkëpunimit të Mbrojtjes u nënshkrua midis ministrit suedez të mbrojtjes Pal Jonson dhe sekretarit të mbrojtjes të SHBA Lloyd Austin në dhjetor të vitit të kaluar, por kishte nevojë për miratim parlamentar për të hyrë në fuqi.

Të martën, ligjvënësit në Stokholm mbështetën me shumicë dërrmuese paktin, me 266 anëtarë të parlamentit që votuan pro dhe 37 kundër, ndërsa 46 mungonin.

Marrëveshja u kundërshtua nga partitë e Majtë dhe të Gjelbërve, të cilët argumentuan se kushtet duhet të shprehin qartë se Suedia nuk do të presë armë bërthamore.

“Ne duam të shohim legjislacionin që ndalon futjen e armëve bërthamore në tokën suedeze”, tha deputetja e Partisë së Gjelbër Emma Berginger në parlament gjatë punimeve të së martës, duke argumentuar se pakti “nuk i mbyll derën armëve bërthamore”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb