Një video-dokument nga sulmi terrorist në një sallë koncertesh pranë Moskës u publikua nga organizata xhihadiste Shteti Islamik (ISIS) përmes platformës Telegram. Videoja që zgjat 1 minutë e 31 sekonda, kap imazhe shumë të ashpra, si me të shtëna nga automatiku, ashtu edhe me thikë të një qytetari që ishte ende gjallë brenda ndërtesës së qytetit Crocus në Krasnogorsk. Videoja, konsiderohet autentike, pasi përtej zonës ku ndodhi masakra, tregon një nga automatikët e markës kallashnikov, me dorezë në pjesën e sipërme, e cila ka një ngjyrë fluoreshente karakteristike, që thuhet se është përdorur në sulm.

Në të njëjtën kohë, siç raporton agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se katër të dyshuarit për sulmin terrorist të së premtes në Sallën e qytetit Crocus ishin arrestuar dhe tani janë në paraburgim të Komitetit Hetues të Rusisë. Të dyshuarit u arrestuan në rajonin Bryansk dhe u transportuan në Moskë me dy automjete transporti të të burgosurve. Sipas TASS, të dyshuarit janë duke u marrë në pyetje dhe hetimi është në vazhdim. Në ditët në vijim, hetuesit pritet të bëjnë kërkesë në gjykatë për të kërkuar burg si masën e preferuar. Të katër të dyshuarit rrezikojnë burgim të përjetshëm. Më herët, shërbimi rus i lajmeve BBC kishte raportuar se të paktën dy autorë të sulmit në ambientet e koncerteve Crocus City Hall ishin vrarë.

Duke cituar një burim të njohur me operacionin hetimor, një sulmues u vra në sallën e koncerteve, ndërsa tjetri u vra në rajonin Bryansk. Forcat e sigurisë ndaluan një makinë të bardhë në Bryansk, 210 milje në jugperëndim të Moskës dhe morën në pyetje të dyshuarit. BBC raportoi se një nga të vdekurit ishte një shtetas Taxhik 30-vjeçar, i cili e kaloi qëndrimin 90-ditor të Rusisë në vitin 2018 dhe u urdhërua nga një gjykatë të bënte një “dalje të kontrolluar” nga ky shtet.

Personi tjetër ishte gjithashtu një shtetas i Taxhikistanit, i moshës 25 vjeç. Të paktën 133 njerëz u vranë dhe më shumë se 140 u plagosën në një nga sulmet terroriste më vdekjeprurëse në vitet e fundit në Rusi. Autoritetet thanë se gjithsej 11 persona u arrestuan, duke përfshirë katër autorët e sulmit teksa po shkonin për në Ukrainë.

Të shtunën, agjencia e lajmeve Amaq e lidhur me Shtetin Islamik ndau në Telegram një imazh të katër burrave të maskuar që pretendonte se ishin përfshirë në sulm. Rusia nuk e ka komentuar pretendimin e IS. Në një fjalim televiziv, Putin dënoi masakrën – më vdekjeprurëse e Rusisë në gati 20 vjet – si një “akt barbar terrorizmi” dhe përsëriti deklaratat e mëparshme nga shërbimet ruse të sigurisë se sulmuesit ishin përpjekur të iknin në Ukrainë. Kievi hodhi poshtë pretendimin se ishte disi i përfshirë në sulm si “absurd”. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi të shtunën homologun e tij rus Vladimir Putin se po kërkon mënyra për të “fajësuar” Ukrainën për masakrën, për të cilën pretendohet se fshihet grupi i Shtetit Islamik. Grupi xhihadist i Shtetit Islamik mori përgjegjësinë për sulmin, sipas një postimi të gazetës propagandistike Amaq në Telegram, rreth katër orë pas fillimit të të shtënave.

“Sulmi u krye në kontekstin e luftës së ndezur midis Shtetit Islamik dhe vendeve që luftojnë Islamin”, shtoi Amaq në një deklaratë. Shtetet e Bashkuara kanë informacione të inteligjencës që vërtetojnë pretendimin e Shtetit Islamik për përgjegjësinë për sulmin vdekjeprurës, thanë dje dy zyrtarë amerikanë. Zyrtarët thanë se SHBA-ja paralajmëroi Rusinë në javët e fundit për mundësinë e një sulmi, një veprim që ata thonë se e shtyu Ambasadën e SHBA në Moskë të lëshonte një paralajmërim për amerikanët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: