Sulmet ajrore ruse goditën Qendrën Ndërkombëtare të Paqeruajtjes dhe Sigurisë (IPSC) pranë qytetit veriperëndimor të Lviv të dielën herët në mëngjes me orën lokale, sipas zyrës së shtypit të qeverisë rajonale të Lviv.

IPSC është një bazë e madhe ushtarake që përfshin një qendër trajnimi për ushtarët, kryesisht për misione paqeruajtëse. Sipas të dhënave paraprake, Rusia lëshoi tetë raketa pranë Lviv, tha qeveria rajonale. Zyrtarët po shqyrtojnë nëse ka viktima.

Shpërthime të shumta u dëgjuan pak para orës 6 të mëngjesit me orën lokale pranë qytetit, sipas një ekipi të CNN në terren.

Sulmet ajrore ruse në një bazë ushtarake pranë qytetit veriperëndimor të Lviv vijnë pasi forcat ruse kanë zgjeruar ofensivën e tyre në Ukrainë në perëndim.

Të premten, forcat ruse sulmuan aeroportet në perëndim të vendit, të cilat më parë ishin kursyer nga konflikti.

Pati dëme të konsiderueshme në aeroportin në Lutsk në veriperëndim të Ukrainës, rreth 70 milje nga kufiri polak. Guvernatori i rajonit të Volyn tha se katër raketa ishin lëshuar nga një bombardues rus dhe dy persona u vranë të premten. Shtëllungat e tymit u ngritën gjithashtu nga fusha ajrore ushtarake në Ivano-Frankivsk, në Ukrainën perëndimore, e cila u godit nga raketa.

Lviv është një qendër kulturore e Ukrainës dhe qendra historike e qytetit është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Është gjithashtu një pikë kalimi për ata që zhvendosen nga lufta, me mijëra njerëz derdhen në qytet për t’i shpëtuar qyteteve të bombarduara në të gjithë vendin ose për të bërë rrugën e tyre drejt kufirit polak rreth 43 milje (70 kilometra) larg.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb