Senatori Ron Johnson nga Wisconsin po udhëtonte për në një tubim të fushatës në bordin e avionit privat të Donald Trump në fillim të prillit, kur ai vendosi të hapte çështjen delikate të votimit të hershëm.

Ndërsa Boeing 757 fluturoi nga Florida në Green Bay, Wisconsin, Johnson i bëri presion kandidatit republikan që të përdorte fjalimin e tij për t’i nxitur mbështetësit e tij të hidhnin votat e tyre përpara ditës së zgjedhjeve.

Në 2020 Trump ngriti një seri akuzash lidhur me manipulimin e votave në votimet e hershme, pavarësisht se këto akuza nuk u provuan.

Johnson është një nga disa republikanët e lartë – shumë prej tyre në shtetet kyçe si Wisconsin – të cilët janë të shqetësuar se demonizimi i votimeve të hershme nga Trump mund të shkatërrojë shpresat e tij për të rifituar Shtëpinë e Bardhë më 5 nëntor.

“Kam inkurajuar presidentin që të inkurajojë republikanët e Wisconsin që të grumbullojnë votat e tyre”, tha Johnson, duke shtuar se ai nuk hasi në ndonjë rezistencë nga Trump.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: