Kina shprehu shqetësimin për përshkallëzimin e tensioneve në Lindjen e Mesme pas sulmeve reciproke nga Izraeli dhe Irani dhe i bëri thirrje Tel Avivit të arrijë një armëpushim të menjëhershëm në Gaza .

Përfaqësuesi Special i Kinës për Lindjen e Mesme Zhai Jun u takua me ambasadoren izraelite në Kinë Irit Ben-Abba Vitale , sipas një deklarate nga Ministria e Jashtme e Kinës.

“Të dyja palët patën një shkëmbim pikëpamjesh mbi situatën në Lindjen e Mesme”, thuhet në deklaratë.

Vitale prezantoi situatën e sulmit ushtarak të Iranit kundër Izraelit gjatë fundjavës dhe shprehu qëndrimin dhe shqetësimet e Izraelit për çështje të tilla si konflikti në Gaza.

Zhai shtjelloi pozicionin e Kinës në lidhje me konfliktin e Gazës dhe tha se është thellësisht i shqetësuar për përshkallëzimin aktual të tensioneve rajonale, duke vënë në dukje se konfliktet dhe gjakderdhja nuk i shërbejnë interesave të askujt.

Irani të shtunën nisi një sulm ajror ndaj Izraelit si hakmarrje për një sulm ajror të 1 prillit në kompleksin e tij diplomatik në kryeqytetin sirian. Thuhet se ka lëshuar më shumë se 300 dronë dhe raketa, me pothuajse të gjitha të kapura nga sistemet e mbrojtjes ajrore të Izraelit dhe aleatëve të tij – SHBA, Franca dhe Britania e Madhe.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar i 7 tetorit i udhëhequr nga grupi palestinez Hamas, në të cilin u vranë rreth 1,200 izraelitë.

Afro 33.800 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në Gaza dhe rreth 76.500 janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85% të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes një bllokade gjymtuese të shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në janar nxori një vendim të përkohshëm duke e urdhëruar atë të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte gjenocidi dhe të garantojë që ndihma humanitare të ofrohet për civilët në Gaza.

 

(A.A/BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb