Një sulm i ri me dron në termocentralin e Ukrainës në Zaporizhzhia ka rritur rrezikun e një “aksidenti të madh bërthamor”, ka paralajmëruar mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së. Rusia tha se Ukraina qëndronte pas sulmit, ndërsa raportohet për tre persona të plagosur. Ndërkohë, Ukraina ka mohuar përfshirjen.

Centrali gjigant bërthamor i mbajtur nga Rusia, me gjashtë reaktorë, është në vijën e parë të konfliktit Rusi-Ukrainë. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike e OKB-së (IAEA) ka paralajmëruar vazhdimisht kundër sulmeve të tilla. Kreu i IAEA Rafael Grossi tha se sulmi i së dielës me dron ishte “i pamatur” dhe “një përshkallëzim i madh i sigurisë bërthamore dhe rreziqeve të sigurisë” me të cilat përballet uzina.

Fabrika Zaporizhzhia, në Ukrainën jugore, është më e madhja në Evropë. Forcat ruse e pushtuan atë pak pasi filluan agresionin e tyre në shkallë të plotë të shkurtit 2022. IAEA, e cila ka një ekip ekspertësh në Zaporizhzhia, konfirmoi “ndikim fizik të sulmeve me dron” në termocentral, duke përfshirë një nga reaktorët. Administrata e instaluar nga Rusia në uzinë tha se nivelet e rrezatimit ishin normale dhe se nuk kishte dëme serioze. IAEA tha se dëmi nuk kishte komprometuar sigurinë bërthamore, por paralajmëroi se “ky është një incident serioz me potencial për të dëmtuar sigurinë e sistemit të kontrollit të reaktorit”.

Grossi specifikoi se kishte pasur “të paktën tre goditje të drejtpërdrejta” kundër “strukturave kryesore të kontrollit të reaktorit” të uzinës. “Kjo nuk mund të ndodhë,” tha ai. “Askush nuk mund të përfitojë ose të ketë ndonjë avantazh ushtarak ose politik nga sulmet kundër objekteve bërthamore. Kjo është e ndaluar.”

Si Rusia ashtu edhe Ukraina akuzojnë rregullisht njëra-tjetrën për bombardimin e uzinës dhe rrezikimin e një aksidenti të rëndë bërthamor. Administrata ruse e uzinës ka thënë se forcat e armatosura të Ukrainës ishin pas sulmit, por Ukraina i ka mohuar akuzat.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb