Tetë palestinezë u vranë të dielën në një sulm ajror izraelit në një shkollë profesionale pranë qytetit të Gazës që po përdorej për shpërndarjen e ndihmave. Kështu thanë dëshmitarët palestinezë, ndërsa tanket izraelite përparonin më tej në qytetin jugor të Rripit të Gazës. Bastisja goditi një pjesë të një shkolle profesionale të Agjencisë së OKB-së për Ndihmë dhe Punë për Refugjatët Palestinë (UNRWA), e cila tani po ofron ndihmë për familjet e zhvendosura, thanë dëshmitarët.

“Disa njerëz po vinin për të marrë kuponë dhe të tjerë ishin zhvendosur nga shtëpitë e tyre dhe ishin strehuar këtu. Disa po merrnin ujë, disa po merrnin kuponë dhe befas dëgjuam se diçka po binte.” tha Mohammed Tafes, një nga dëshmitarët okularë. Një fotograf i Reuters pa një ndërtesë të ulët duke u shkatërruar plotësisht dhe trupat e mbështjellë me batanije të shtrira në anë të rrugës, në pritje për t’u transportuar.


“Ishin rreth katër deri në pesë dëshmitarë dhe 10 të lënduar. Fatmirësisht gjendja e të lënduarve është e mirë”, theksoi ai. Ushtria izraelite njoftoi se ndërtesa, për të cilën tha se më parë kishte shërbyer si objekt i selisë së UNRWA-s, tani po përdorej nga Hamasi dhe luftëtarët e Xhihadit Islamik. Ushtria tha se para bastisjes u morën masa paraprake për të zvogëluar rrezikun e dëmtimit të civilëve. Ndërkohë, Hamasi mohon akuzat izraelite se përdor civilët si mburoja njerëzore ose objekte civile për qëllime ushtarake.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb