Kryeministri britanik Rishi Sunak ka thënë se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu “duhet të bëjë më shumë” për të lehtësuar vuajtjet në Gaza mes presionit në rritje mbi vendimin e Mbretërisë së Bashkuar për të mos pezulluar shitjet e armëve në Izrael.

Sunak këmbënguli se qeveria britanike ka një “detyrim” për të ndjekur këshillat ligjore të konfliktit në Lindjen e Mesme, të cilat ai tha se kanë lënë në pozicionin e Britanisë për licencat e eksportit të pandryshuara.

Por ai mbështeti thirrjet e presidentit amerikan Joe Biden për një armëpushim gjashtë deri në tetë javë pas ndërhyrjes së fundit nga aleati më i ngushtë i Izraelit, në të cilin Biden e përshkroi qasjen e Netanyahut ndaj luftës si një “gabim”.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar është përballur me presion në rritje për të pezulluar licencat e eksportit të armëve për qeverinë izraelite pas vrasjes së shtatë punonjësve të ndihmës, përfshirë tre shtetas britanikë, në një sulm me dron javën e kaluar.

Por Sekretari i Jashtëm britanik David Cameron konfirmoi të martën se Britania do të vazhdojë të lejojë shitjet, duke shkaktuar kritika nga organizatat e ndihmës dhe bamirësitë.

Duke folur për LBC, Sunak mbrojti masën, duke thënë se “asnjë nga aleatët tanë më të afërt” nuk i ka ndaluar licencat ekzistuese të eksportit të armëve, por tha se ia kishte bërë “shumë të qartë” kryeministrit izraelit se ai duhet të përmirësojë aksesin e ndihmës.

“Ishte një tragjedi tronditëse ajo që ndodhi me veteranët tanë kur ata po kryenin me vetëmohim misionet e ndihmës në Gaza dhe unë kam thënë gjithashtu vazhdimisht se situata në Gaza është gjithnjë e më e patolerueshme.”

“Vuajtja humanitare që njerëzit po përjetojnë nuk është e drejtë dhe kryeministri Netanyahu duhet të bëjë më shumë për ta lehtësuar atë. Unë ia kam bërë të qartë këtë.”

Sunak shtoi se Mbretëria e Bashkuar ka një “proces të krijuar prej kohësh” në lidhje me licencat e eksportit të armëve dhe “ne i shqyrtojmë këto gjëra rregullisht”.

“Kjo nuk ka çuar në asnjë ndryshim. Në fakt asnjë nga aleatët tanë më të afërt nuk i ka pezulluar aktualisht licencat ekzistuese të armëve, kështu që ne vazhdojmë t’i diskutojmë këto gjëra me aleatët tanë,” tha ai.

Ministrat i kanë rezistuar thirrjeve për të publikuar vlerësimet që marrin nëse veprimi ushtarak i Izraelit në Gaza është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare humanitare, por thonë se po veprojnë në përputhje me to.

Kjo vjen pasi Biden shtoi kritikat e tij ndaj Netanyahut në një ndërhyrje brenda natës, duke e quajtur trajtimin e luftës nga kryeministri izraelit si një “gabim” në shenjën e fundit të marrëdhënieve të prishura midis dy aleatëve.

I pyetur nëse ai pajtohet me thirrjet e presidentit amerikan për një armëpushim gjashtë deri në tetë javë, Sunak tha: “Po, ne kemi qenë shumë të lidhur me këtë.

“Dhe unë kam thënë vazhdimisht në Parlament dhe publikisht se ajo që duam të shohim është një pauzë e menjëhershme humanitare, në mënyrë që të mund t’i nxjerrim pengjet dhe është kritike të kujtojmë se Hamasi ende mban pengje duke përfshirë britanikët, ne duam të marrim pengjet e liruara pa kushte, ne duam të marrim ndihmë për të ndihmuar në zbutjen e vuajtjeve dhe më pas ta përdorim atë si një platformë për të ndërtuar një armëpushim të qëndrueshëm.”

Njoftimi i Cameron të martën erdhi ndërsa Netanyahu përshkallëzoi kërcënimet e tij për të kryer një pushtim tokësor të Rafahut, duke thënë se ishte caktuar një datë për operacionin.

Rreth 1.4 milionë palestinezë jetojnë aktualisht në qytet në Gazën jugore, shumë prej të cilëve janë zhvendosur nga pjesë të tjera të enklavës dhe vendet perëndimore, përfshirë SHBA-në, e kanë kundërshtuar masën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb