Regjisori i famshëm Francis Ford Coppola po përballet me akuza serioze për sjellje të pahijshme gjatë xhirimeve të filmit të tij të ri, Megalopolis.

Sipas një raporti të Guardian, 85-vjeçari është akuzuar se i ka bërë femrat të ulen në këmbë gjatë xhirimeve dhe ka tentuar të puthë disa që nuk mbanin sutjenat e tyre gjatë xhirimit. Raporti thotë: “Ai supozohet se tërhoqi gratë që të uleshin në këmbët e tij dhe gjatë një skene që po filmohej për filmin, dëshmitarët thonë se regjisori hyri në set dhe u përpoq të puthte disa nga gratë që ishin topless. Me sa duket ai pretendoi se po ‘përpiqej t’i gëzonte ato’.

Producenti bashkë ekzekutiv i “Megalopolis” Darren Demeter mbrojti Coppolan, duke thënë se veprimet e regjisorit kishin për qëllim “të frymëzonin dhe të krijonin atmosferën e duhur që kërkohej për një nga skenat”.

Demeter këmbënguli gjithashtu se gjatë produksionit nuk u bënë ankesa për sjelljen e regjisorit. “Kishte dy ditë kur ne xhiruam një skenë festive në një klub të tipit Studio 54, ku Françis ecte nëpër set për të krijuar frymën e skenës duke dhënë përqafime dhe puthje të buta në faqe për aktorët dhe aktorët”, tha producenti, duke shtuar: “Ishte mënyra se si ai ndihmoi në krijimin e atmosferës së duhur që ishte kaq e rëndësishme për filmin. Nuk mësova kurrë për ndonjë ankesë për ngacmim apo sjellje të keqe gjatë projektit”.

Ideja për filmin “Megalopolis” u krijua nga Coppola pothuajse 50 vjet më parë dhe ishte një projekt emocionues për regjisorin, i cili investoi 120 milionë dollarë nga paratë e tij për ta realizuar atë.

Në film luan edhe Adam Driver si një arkitekt vizionar i vendosur për të ndërtuar një utopi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb