Tajlanda dorëzoi grupin e saj të parë të ndihmës humanitare në Mianmarin e shkatërruar nga lufta, në atë që zyrtarët shpresojnë se do të jetë një përpjekje e vazhdueshme për të lehtësuar gjendjen e miliona njerëzve të zhvendosur nga luftimet.

Por kritikët akuzojnë se ndihma do të përfitojë vetëm njerëzit në zonat nën kontrollin e ushtrisë së Mianmarit, duke i dhënë asaj një nxitje propagandistike duke lënë shumicën dërrmuese të njerëzve të zhvendosur në zonat e kontestuara pa akses në ndihmë.

Mianmari është shkatërruar nga një konflikt i armatosur mbarëkombëtar që filloi pasi ushtria rrëzoi qeverinë e zgjedhur të Aung San Suu Kyi në shkurt 2021 dhe shtypi protestat e përhapura jo të dhunshme që kërkonin një kthim në sundimin demokratik. Luftimet kanë zhvendosur miliona njerëz dhe kanë goditur ekonominë.

Tajlanda dërgoi dhjetë kamionë mbi kufirin nga provinca veriore e Tak, duke transportuar rreth 4,000 pako me ndihma në tre qytete në shtetin Kayin, i njohur gjithashtu si Shteti Karen, ku do t’u shpërndahet rreth 20,000 njerëzve të zhvendosur.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb