Presidenti Volodymyr Zelensky ka pasur një bisedë të shkurtër – por me pamje intensive – me njeriun që kërcënon të bllokojë aspiratat e Ukrainës për në BE. Ai u takua me kryeministrin e Hungarisë Viktor Orban në inaugurimin e presidentit të ri të Argjentinës të dielën.

Orban ka kundërshtuar me zë të lartë përparimin e kërkesës së Kievit për t’u bashkuar me BE.

Vetëm lexuesit profesionistë të buzëve mund të kuptojnë se çfarë u tha midis Presidentit Zelensky dhe një njeriu që shihet gjerësisht si një “djalë i keq” i BE-së, shkruan BBC. Por shkëmbimi vjen përpara asaj që mund të jetë një javë vendimtare për përpjekjet luftarake të Ukrainës.

Presidenti Zelensky do të shkojë në Uashington DC të martën, ndërsa kërkon të shpëtojë një paketë ndihme të mbrojtjes prej 60 miliardë dollarë. Presidenti i SHBA Joe Biden po u kërkon ligjvënësve të miratojnë fondet, por ndihma është përfshirë në politikën e brendshme dhe partiake amerikane.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb