Bayern Munich-Arsenal është një tjetër përballje totale, një tjetër super sfidë që premton spektakël, me dy ekipet që do të japin gjithçka për të fituar aktin e dytë ndërmjet tyre, në një kohë kur sfida e parë përfundoi në barazim 2-2. Kjo mund të jetë ndeshja e fundit në Champions League për Thomas Tuchel, por tekniku gjerman kërkon t’i shkojnë deri në fund këtij turneu:

“Duhet të japim gjithçka. Kemi nevojë për pasion dhe për taktikë, ashtu si në ndeshjen e parë. Dëshirojmë më të vërtetë ta fitojmë këtë ndeshje, është jashtëzakonisht shumë e rëndësishme për ne, për tifozët. Kemi një avantazh të vogël, kjo është eksperienca jonë në këtë kompeticion, por po ta kthyer në favorin tonë na duhet një paraqitje top. Jemi gati të vendosim gjithçka në tavolinë”, theksoi Tuchel në konferencë për shtyp duke folur më pas me respekt për Arsenal:

“Kush thotë që jemi kualifikuar e ka gabim, harrojnë që luajmë kundër një ekipi të shkëlqyer si Arsenal, gjithçka është e hapur, 50 me 50. Ne kërkojmë të kalojmë këtë tur, më pas të fitojmë Champions League pasi ky trofe do të shpëtonte sezonin tonë”, theksoi Tuchel.

Kjo është një sfidë e veçantë edhe për Harry Kane, kapitenin e përfaqësueses angleze: “Kemi një mundësi të shkëlqyer përpara publikut tonë, për të mbajtur të gjallë këtë sezon, për të arritur diçka të rëndësishme në fund. Kemi lojtarë me eksperiencë, që janë mësuar të luajnë në nivele të tilla. Unë shpresoj që të shënoj dhe të ndihmoj ekipin tim, Bayern është një klub që punon çdo vit për të fituar trofe”, u shpreh Harry Kane. Beson te kualifikimi edhe Mikel Arteta:

“Ne do të bëjmë ndeshjen tonë, por kjo varet shumë edhe nga sjellja e tyre. Ne e kemi të qartë se çfarë ndeshje dëshirojmë të zhvillojmë. Pjesa më e madhe e lojtarëve tanë nuk janë mësuar me ndeshje të tilla, ata janë super të motivuar, të përgatitur dhe të sigurt. Ne dëshirojmë të kualifikohemi”, u shpreh Arteta në konferencë për shtyp.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb