“Të gjithë sytë nga Rafah” ishte imazhi i krijuar nga AI që është shpërndarë në Instagram më shumë se 45 mln herë deri të mërkurën.

Grafika e krijuar duke përdorur inteligjencën artificiale, është bërë një nga përmbajtjet më të përhapura në lidhje me luftën Izrael-Gaza.

Imazhi dhe reagimet ndaj tij kanë marrë vëmendje edhe jashtë Instagramit.

Pasi imazhi u shpërnda në një llogari pro-palestineze të hënën në rrjetin “X”, postimi fitoi 8 milionë shikime dhe 188,000 ripërtëritje brenda disa ditësh.

Edhe pse “të gjithë sytë nga Rafah” ka qarkulluar si një slogan pro-palestinez për muaj të tërë, rritja e postimeve të imazhit ka ndodhur gjatë ditëve të fundit.

Vëmendja ndërkombëtare ndaj Rafah-ut u rrit këtë javë pasi një sulm ushtarak izraelit të dielën vrau të paktën 45 njerëz në një nga kampet e çadrave për personat e zhvendosur.

Dëshmitarët përshkruan skenat e shkatërrimit dhe vdekjet e civilëve nga sulmi, duke përfshirë gra dhe fëmijë që u dogjën për vdekje në zjarrin që pasoi.

Ushtria izraelite tha se kishte shënjestruar militantë të lartë të Hamasit dhe kryeministri Benjamin Netanyahu i quajti vdekjet e civilëve një “gabim tragjik”.
Që kur Izraeli nisi luftën e tij në Gaza në tetor 2023 në përgjigje të mizorive të Hamasit në Izraelin jugor, mediat sociale janë përmbytur me imazhe rrëqethëse dhune.

“Është e vështirë të thuhet pse ky imazh dhe jo të tjerët ka rënë në sy të publikut”, tha Nadim Nashif, themelues dhe drejtor i grupit mbikëqyrës të mediave sociale 7amleh.

“Unë mendoj se për imazhet grafike të asaj nate, Meta do të reduktonte aksesin e tyre ose do t’i hiqte plotësisht.”

Origjina e saktë e imazhit me sloganin “të gjithë sytë  nga Rafah” është e paqartë, por Mashable raportoi se shablloni i Instagramit që lejon përdoruesit ta ripostojnë atë është krijuar nga një llogari relativisht e vogël, që duket se është e bazuar në Malajzi dhe është shpërndarë nga profesionistë të ndryshëm.
Fraza mund të ketë origjinën në komentet e bëra në shkurt nga Dr Rik Peeperkorn, përfaqësuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Gazën dhe Bregun Perëndimor të pushtuar, i cili tha se “të gjithë sytë” ishin në një ofensivë të afërt në Rafah.

Ndërsa imazhi u bë i njohur, një numër i famshëm dhe llogarive me ndikim në Instagram e rritën postimin tek miliona ndjekësit e tyre.

Aktorët Priyanka Chopra, Varun Dhawan dhe Alia Bhatt, secili prej të cilëve ka dhjetëra miliona ndjekës në Instagram, të gjithë e ripostuan imazhin. Aktori Pedro Pascal dhe këngëtarja Dua Lipa kanë shpërndarë postime të tjera me sloganin.

Popullariteti i postimit ka rezultuar gjithashtu në disa imitime dhe kundërimazhe nga llogaritë pro-izraelite, duke përfshirë postimin e një agjencie të dizajnit grafik që tregon një luftëtar të Hamasit duke mbajtur një armë përpara një foshnjeje, e cila është shpërndarë më shumë se 300,000 herë në Instagram. .

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb