Të paktën dy persona humbën jetën dhe 20 të tjerë u plagosën në një shpërthim në rajonin anglofon në veriperëndim të Kamerunit, sipas dëshmitarëve dhe policisë lokale.

Shpërthimi ndodhi në Nkambe, një qytet në rajon, ndërsa fëmijët e shkollave po merrnin pjesë në aktivitete për të shënuar Ditën Kombëtare të Rinisë.

Shumë prej të prekurve ishin fëmijë shkolle.

Punonjësit shëndetësorë po punonin shumë për të trajtuar shumë nga fëmijët që pësuan lëndime “shumë të rënda”, tha një burim sigurie në rajon.

“Rasti i vdekjeve mund të rritet. Është një situatë shqetësuese, por ushtarët tanë të guximshëm kanë forcuar sigurinë për të gjurmuar terroristët që kryen këtë akt të neveritshëm,” tha burimi.

Autoritetet nuk kanë bërë ende një deklaratë zyrtare.

Separatistët kishin vendosur një bllokim tre-ditor për të ndërprerë aktivitetet në rajonet ku ata janë përleshur me forcat qeveritare që nga viti 2017 në një përpjekje për të krijuar një komb të pavarur që ata e quajnë “Ambazonia”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb