Përmbytjet e mëdha nga shirat sezonalë në Afganistan kanë vrarë të paktën 33 persona dhe kanë plagosur 27 të tjerë në tre ditë, tha një zëdhënës i talebanëve.

Abdullah Janan Saiq, zëdhënësi i talebanëve për Ministrinë e Shtetit për Menaxhimin e Fatkeqësive Natyrore, tha se përmbytjet goditën kryeqytetin, Kabulin dhe disa provinca të tjera në të gjithë vendin.

Ai shtoi se më shumë se 600 shtëpi u shkatërruan pjesërisht ose plotësisht, ndërsa rreth 200 bagëti u dëmtuan rëndë.

Përmbytjet dëmtuan gjithashtu rreth 800 hektarë tokë bujqësore dhe më shumë se 85 kilometra (53 milje) rrugë, tha Saiq.

Farahu perëndimor, Herati, Zabuli jugor dhe Kandahar janë ndër provincat që pësuan më shumë dëme, shtoi ai.

Departamenti i motit ka paralajmëruar se më shumë shi priten në ditët në vijim në shumicën e 34 provincave të Afganistanit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb