Teksa mbërrinte më herët në një samit të BE-së në Versajë, presidenti francez Emmanuel Macron i tha BBC-së se ai mbetet optimist për bisedimet, por nuk e sheh armëpushimin si realist në orët e ardhshme.

I pyetur nga redaktori i BBC Europe, Katya Adler nëse ai pa shenja shprese pas bisedës së tij të mëparshme me presidentin rus, Macron tha se ai ishte “padyshim optimist – por unë përpiqem të jem gjithashtu realist”.

Ai hodhi poshtë kushtet që Presidenti Putin kishte vendosur në tryezë si “të papranueshme për askënd”.

Tani ishte një çështje nëse Putin ishte “gati të riangazhohej me ndershmëri dhe të propozonte diçka dhe ne do të punojmë sinqerisht, kolektivisht”.

Ai tha se do të fliste sërish me Putinin në orët e ardhshme dhe do të përpiqej të merrte “atë që duket të jetë realiste”.

“Nuk e shoh realiste armëpushimin në orët e ardhshme, të jem i sinqertë me ju”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb