Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të vuajnë nga moti ekstrem pasi vala e të nxehtit preku miliona njerëz në pjesën e sipërme të mesperëndimit dhe verilindjes dhe një stuhi tropikale përfshiu Teksasin dhe Meksikën veriore. Shërbimi Kombëtar i Motit tha se vala e të nxehtit pritej të arrinte kulmin në Liqenet e Mëdha lindore, Nju England, Luginën e Ohajos dhe në mes të Atlantikut gjatë fundjavës së ardhshme.

“Temperaturat e larta rekord ditore janë të mundshme. Reshjet e dendura deri të tepruara do të shoqërohen me stuhi që parashikohen të lëvizin nëpër pjesë të rrafshinave veriore dhe në pjesën e mesme të epërme”, thanë autoritetet.

Një ndërtesë e ciklonit tropikal në Gjirin e Meksikës me emrin Alberto parashikohet të sjellë shira të dendur, kërcënime për përmbytje dhe erëra të forta në Teksasin jugor, por “gradualisht zvogëlohet” ndërsa zbret në Meksikë dhe shpërndahet.

Një alarm për cilësinë e ajrit është lëshuar për qytetin e Nju Jorkut, ku një valë e nxehtë e sezonit të hershëm vazhdon të takojë banorët. Lartësitë pritet të arrijnë 92F (33C) të enjten, ndërsa RealFeels do të rritet në gati 100F (38C). Gjatë fundjavës pritet lehtësim i kushteve.

Në Nju Mexico një zjarr shpërtheu në fshatin Ruidoso në pjesën jugore të shtetit të martën, duke vrarë dy dhe duke shkatërruar 1400 ndërtesa, e guvernatori Michelle Lujan Grisham i ka kërkuar Shtëpisë së Bardhë që të shpallë dy zjarre një fatkeqësi të madhe.

Në Caribou, Maine, i cili është bërë një vend meteorologjik me interes duke pasur parasysh vendndodhjen e tij në veri të SHBA, rekordet e temperaturave të larta u lidhën të mërkurën me një rekord të vendosur në 2020 kur termometri arriti 96F. Në Bangor, Maine, maksimumi i të mërkurës prej 95F, barazoi rekordin që u vendos për herë të fundit në vitin 1995. Rekordi i të gjitha kohërave të temperaturës së lartë në Bangor është 104F, i vendosur më 19 gusht 1935.

Temperaturat në rritje i atribuohen luhatjeve gjarpëruese në rrjedhën e avionit që mund të lejojë kupola nxehtësie, ose rajone të vazhdueshme me presion të lartë mbi një zonë. “Kur këto gjarpërime në rrjedhën e avionit bëhen më të mëdha, ato lëvizin më ngadalë dhe mund të bëhen të palëvizshme. Kjo është kur kupolat e nxehtësisë mund të ndodhin,” shpjegon Uilliam Gallus, një profesor i meteorologjisë në Universitetin Shtetëror të Ioua-s.

Historikisht, kupolat e nxehtësisë janë fajësuar për një rekord 739 vdekjesh gjatë pesë ditëve në Çikago në 1995; vala e nxehtësisë në fushat jugore të SHBA-së e vitit 1980, kur vdiqën 10,000 njerëz; për temperaturat rekord në Phoenix, Arizona, verën e kaluar; dhe për US Dust Boul në vitet 1930.

Brett Anderson, një ekspert klimatik dhe meteorolog i lartë në AccuUeather, tha në një email se një kreshtë masive dhe e vazhdueshme e presionit të lartë në atmosferë ka mbuluar pjesën më të madhe të Meksikës që nga fillimi i marsit.

“Kjo në thelb ka parandaluar që shumica e fronteve të ftohta të arrijnë në pjesën veriore të vendit gjatë pranverës, gjë që ka lejuar që sasi të mëdha të nxehtësisë të krijohen gjatë tre muajve të fundit. Gjatë qershorit, ky xhep nxehtësie filloi të zgjerohej drejt veriut në jugperëndim të SHBA-së,” shkroi Anderson.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: