Presidenti serb Aleksandar Vuçiç i kërkoi homologut të tij turk Rexhep Tajip Erdogan në një bisedë telefonike që ta ndihmojë Serbinë të stabilizojë paqen në rajon, tha shërbimi për shtyp i presidencës serbe në një deklaratë ditën e sotme.

“Presidenti turk Erdogan pyeti për situatën aktuale në Kosovë dhe Vuçiç e informoi atë për ngjarjet që çuan në përshkallëzimin e dhunës. Ai gjithashtu pyeti kreun turk shteti të përdorë reputacionin dhe ndikimin e vendit të tij për të ruajtur paqen dhe stabilitetin në rajon”, tha shërbimi për shtyp i presidentit serb, ndërsa u zbulua se ai gjithashtu ftoi liderin turk të vizitojë Serbinë.

Ministria e Jashtme turke të hënën tha se ishte e shqetësuar për përkeqësimin e situatës në veri të Kosovës dhe u bëri thirrje palëve të shmangin hapat që mund të çojnë në përshkallëzim të mëtejshëm të tensioneve në rajon.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: