GREQI

Një tërmet me magnitudë 5.1 ballë ka tronditur kryeqytetin grek, Athinën, këtë të premte, duke shkaktuar panik tek qytetarët.

Qendra Evropiane e Monitorimit të Tërmeteve regjistroi epiqendrën e tërmetit në 22 km (14 milje) në veriperëndim të qytetit.

Sipas dëshmitarëve,  “tërmeti ishte i fortë, por fatmirësisht lëkundjet nuk zgjatën shumë”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Të tjerë kanë treguar sesi njerëzit vraponin në rrugë, duke dalë me shpejtësi nga banesat.

Tërmeti shkaktoi ndërprerje të kufizuar të energjisë në qytet dhe zjarrfikësit raportuan se po merrnin thirrje për njerëzit që u bllokuan në ashensorë.

Deri më tani, nuk ka njoftime për persona të lënduar por vetëm për dëme materiale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: