Autoriteti Rregullativ Kombëtar i Sigurisë së Automjeteve të Automjeteve të SHBA-së (NHSTA) njoftoi sot se Tesla do të tërheqë 54,676 automjete Model X të ndërtuara midis 2021 dhe 2023 për shkak të zbulimit të mundshëm të lëngut të frenave dhe ndezjes së gabuar, drita përkatëse paralajmëruese.

Tesla lëshoi ​​​​një përditësim të softuerit pa pagesë përmes ajrit (OTA) për të rregulluar problemin, shtoi NHSTA.

Prodhuesi i automjeteve elektrike tha se nuk ishte në dijeni të ndonjë përplasjeje, lëndimi ose vdekjeje që mund të lidhej me problemin që nga 10 tetori, tha NHSTA.

Tesla nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të Reuters për koment.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb