Anëtarët e Shërbimit Federal të Sigurisë Ruse (FSB) planifikonin të vrisnin kreun ukrainas të Agjencisë së Inteligjencës Ushtarake të Ukrainës (GUR) Kirill Budanov dhe se ata ndoqën çdo lëvizje të Presidentit Volodymyr Zelensky dhe kreun e Shërbimit Familjar (SBU) Vasiliy Malyuk, sipas një raporti të The Times.

Një zyrtar ukrainas i paidentifikuar tha për The Times se SBU kishte monitoruar dy kolonë të Administratës së Sigurimit Shtetëror (SPO), Andrei Guk dhe Aleksandr Dekach, për disa muaj, të cilët planifikonin të vrisnin Budanov dhe monitoruan Malyuk dhe Zelensky.

Sipas raportimeve, gjatë përgatitjeve për vrasjen e Budanovit, të dyshuarit sollën në Kiev granatahedhës, mina kundër personelit dhe drone vetëvrasëse.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: