Pesë persona kanë vdekur në përleshjet e armatosura që shpërthyen në Bejrut gjatë një proteste që kërkonte dhënien fund të një hetimi gjyqësor mbi shpërthimin masiv të vitit të kaluar në portin e qytetit .

Ministria libaneze e brendshme konfirmoi vdekjen dhe të shtënat me armë thuhet se plagosën më shumë se një qindra njerëz të tjerë. Vendosja e ushtarëve nuk arriti të frenonte dhunën. Tubimi ishte udhëhequr nga anëtarët e Amal dhe Hezbollah, dy parti politike kryesisht shite, drejtuesit e të cilëve – Nabih Berri, kryetari i parlamentit dhe Hassan Nasrallah – kishin kundërshtuar gjithnjë e më shumë hetimin për shpërthimin, i cili udhëhiqej nga një gjykatës, Tarek Bitar. Nuk ishte e qartë se si filloi përplasja me armë.

Më herët të enjten një gjykatë hodhi poshtë një përpjekje të dytë për të hequr Bitarin, hetimi i të cilit shihet nga shumë libanezë si një ngjarje krijuese ose e ndërprerë për shtetin e gjymtuar, i cili ka bërë pak përparim në gjetjen e fajtorëve pas një prej aksidenteve më të mëdha industriale në historinë moderne.

Shpërthimi katastrofik më 4 gusht 2020 u shkaktua nga deri në 2,750 ton nitrat amoni të armëve të ndezur pas një zjarri, i cili mendohet se është shkaktuar nga punimet e saldimit. Topi i zjarrit shkatërroi terminalin e ngarkesave me shumicë dhe shumicën e lagjeve ngjitur, duke vrarë të paktën 215 njerëz. Kjo çoi në thirrjet për t’i dhënë fund mosndëshkimit politik që ka karakterizuar Libanin që kur u nënshkrua pakti për t’i dhënë fund luftës.

 

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb