Për herë të parë pas 49 vitesh, Italia pëson humbje në sfidën e parë të vlefshme për kualifikueset e një Evropiani. Anglia thyen mallkimin “azzurr”, i mposht në “Maradona” me rezultatin 1-2, në sfidën e vlefshme për Grupin C.

Ekipi i Southgante ishte superior në pjesën e parë, kishin kontrollin e lojës, duke kaluar në avantazh që në minutën e 13-të pas një predhe nga Rice.

201344740 83af34e8 546c 45cf 9f20 271b3080bdbf
201344740 83af34e8 546c 45cf 9f20 271b3080bdbf

Në fundin e pjesës së parë, në minutën e 44-ët, “tre luanët” fituan një 11-metërsh prej prekje të topit me dorë nga Di Lorenzo. Harry Kane nga pika e bardhë e penalltisë u tregua i saktë duke shënuar goli ne 54-ët me përfaqësuesen angleze, është ai golashënuesi me i mirë në histori për ishullorët.

205039252 3e45408f 3517 43c5 Ae46 Fa152021eb8a
205039252 3e45408f 3517 43c5 Ae46 Fa152021eb8a

Rezultati mund të ishte edhe më i thellë në pjesën e parë, por në mënyrë të pabesueshme Grealish shpërdoroi një rast të pastër me portën e boshatisur.

Historia ndryshoi me fillimin e pjesës së dytë, ku “azzurrët” morën frenat e lojës. Në minutën e 56-të, Retegui ngushtoi shifrat në 1-2 duke u futur në historinë e futbollit italian, bëhet lojtari i parë që luan jashtë Serie A që shënon gol në debutim.

213516155 9fff096c Bbc4 4d1c 9a2c D05eecf941d0
213516155 9fff096c Bbc4 4d1c 9a2c D05eecf941d0

Pavarësisht se mbeten me një 10-të lojtarë pas minutës së 80-të, ku Shaw u ndëshkua me kartonin e dytë të verdhë, anglezët ruajtën rezultatin duke dalë me pikë të plota nga transferta italiane.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb