Vullkani më aktiv në Europë Etna, ka shpërthyer sërish në orët e para të ditës së sotme.

Sipas mediave italiane gjatë natës pati një rritje graduale të aktivitetit Strombolian nga krateri Juglindor, i cili, i shoqëruar me zhurma të forta, krijoi një shpërthim.

Etna 2

Aktiviteti i ri Strombolian u shoqërua në agim me zhurma të forta të dëgjuara gjithashtu në Catania dhe me emetimin e hirit që bie në ultësirë ​​dhe shtyhet nga era deri në bregun e Acireale.

 

Etna1

 

Në orën 8 të mëngjesit të së hënës, Aeroporti Catania raportoi në Tëitter vonesa të mundshme në mbërritjen dhe nisjen e fluturimeve për shkak të shpërthimit të ri të Etna.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb