Një lëvizje aspak e zakontë! Fermerët italianë duan që sonte të marrin pjesë në natën e tretë të këtij kompeticioni muzikor, të transmetuar drejtpërdrejt nga televizioni publik Rai, për të paraqitur kërkesat e tyre.

Në Sanremo, jashtë Genovas, deri më tani kanë mbërritur shtatë traktorë. Pas ftesës relative të Amadeus, prezantuese dhe drejtuese artistike e Festivalit, fermerët pritet të ngjiten në skenën e Ariston, ose të flasin Live nga rruga kryesore e qytetit, gjatë mbrëmjes së tretë të këtij festivali. Sakaq, raportohet se nesër do të organizohet një demonstratë e fermerëve në kryeqytetin italian, në sheshin qendror San Giovanni në Lateran.

Mobilizimi do të bëhet pas dialogut me autoritetet policore dhe prefekturën dhe organizatorët kanë bërë të qartë se pavarësisht disa shqetësimeve të pashmangshme, ata nuk synojnë të paralizojnë trafikun në të gjithë qytetin. Në këtë protestë pritet të marrin pjesë rreth 1500 fermerë, por me vetëm dhjetë traktorë. Javën e ardhshme, pritet të organizohet një demonstratë e re masive në qendër të Romës, ndoshta në Circo Massimo, pak larg nga Koloseu.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: