Tre anije që transportojnë 61,000 tonë produkte bujqësore për vendet në Azi dhe Evropë janë nisur nga portet e Detit të Zi të Ukrainës.

Sipas raportit, 23 anije të tjera janë duke u ngarkuar me 856,000 tonë produkte bujqësore ukrainase.

Sipas ministrisë, tre anijet po lëvizin përgjatë “korridorit të grurit” .

Në total, që nga 1 gushti, 504 anije kanë dorëzuar 12.27 milionë tonë drithë dhe produkte ushqimore nga portet e Ukrainës në vendet e Azisë, Evropës dhe Afrikës.

Ukraina, Turqia dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres nënshkruan Iniciativën për transportin e sigurt të drithit dhe produkteve ushqimore nga portet e Odesa, Chornomorsk dhe Pivdennyi në Stamboll më 22 korrik. Anija e parë me grurë ukrainas u largua nga porti i Odesës më 1 gusht.

Ukraina, Kombet e Bashkuara dhe Turqia ranë dakord në Stamboll më 17 nëntor për të zgjatur Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi për 120 ditë të tjera.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb