Tre burra janë arrestuar në lidhje me vdekjen e pesë personave që po tentonin të kalonin Kanalin Anglez, tha Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) e Mbretërisë së Bashkuar.

Hetuesit po i marrin në pyetje me dyshimin për lehtësimin e imigrimit të paligjshëm dhe hyrjen ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar, tha Craig Turner, zëvendësdrejtor i hetimeve të NCA.

Pesë persona, përfshirë një vajzë shtatëvjeçare vdiqën gjatë përpjekjes për të kaluar Kanalin Anglez për në Britani në brigjet e Francës veriore të martën. Varka besohet se mbante 112 persona në bord, ndërsa mund të transportonte në mënyrë të sigurt vetëm rreth 20 persona.

“Ky incident tragjik demonstron kërcënimin për jetën e paraqitur nga këto kalime dhe sjell në fokus pse është kaq e rëndësishme të synohen këto banda kriminale të përfshira në organizimin e tyre,” tha Turner në një deklaratë.

Të dhënat nga Zyra e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar treguan se mbi 6,000 migrantë kanë mbërritur në MB me varka të vogla dhe të mbipopulluara që nga fillimi i vitit 2024.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb