Tre personel sigurie të talebanëve u vranë kur një motoçikletë që mbante një mjet shpërthyes shpërtheu pranë një automjeti ushtarak në veri të Afganistanit që përdorej në operacionet e zhdukjes së lulekuqes së opiumit, tha një zëdhënës i ministrisë së brendshme.

Protestat kanë tronditur disa rrethe në provincën veriore të Badakhshan, ku fermerët kundërshtojnë përpjekjet e forcave të sigurisë talebane për të zhdukur kultivimin e opiumit – shtylla kurrizore e të ardhurave të shumë familjeve në Afganistanin e varfër.

“Shpërthimi ndodhi teksa autokolona e policisë po kalonte me qëllim të zhdukjes së lulekuqes së opiumit,” tha zëdhënësi i ministrisë së brendshme Abdul Matin Qaniee, duke shtuar se pesë persona të tjerë u plagosën.

Nuk ishte e qartë se kush ishte pas sulmit në kryeqytetin e provincës Faizabad. Zëdhënësit e administratës kombëtare dhe lokale të talibanëve kishin thënë një ditë më parë se qetësia ishte rivendosur në zonat e goditura nga protesta dhe ekipet e dërguara nga kryeqyteti kombëtar dhe provincial kishin zhvilluar diskutime me vendasit.

Protestat, të cilat filluan në fund të javës së kaluar, kanë rezultuar në vdekjen e dy personave. Talebanët thanë se po konsideronin të ofronin kompensim financiar për familjet e viktimave.

Talibanët kanë thënë se po kërkojnë të rivendosin rendin dhe sigurinë në vendin e shkatërruar nga lufta, pasi morën pushtetin në vitin 2021, ndërsa forcat e huaja u tërhoqën.

Megjithatë, sulmet kanë vazhduar dhe dega lokale e grupit militant Daesh, si dhe grupet e rezistencës, kanë marrë përsipër sulmet ndaj forcave të sigurisë talebane.

 

 (A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb