Hulumtimet e reja nga shkencëtarët italianë vlerësojnë se disa pjesë të qytetit të Venecias do të jenë nën ujë deri në vitin 2150. Studimi u krye nga ekspertë në Institutin Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (INGV) dhe analizoi të dhënat mbi rritjen e nivelit të baticës.

Venecia është duke u përballur me përmbytjet gjithnjë e më të shpeshta për dekada. Tani ekziston një sistem pengesash kundër përmbytjeve në lagunën e saj, një gji i cekët, 550 km² i mbyllur në Detin Adriatik verior që rrethon Venecian dhe ishujt e tij. Por këto nuk do të jenë të mjaftueshme për të mbrojtur qytetin nga fundosja e vazhdueshme dhe rritja e nivelit të detit.

Venecia do të jetë nën ujë deri në vitin 2150

Një ekip shkencëtarësh në INGV zbuloi se nivelet e baticës në lagunën veneciane po rriten me një normë prej afërsisht gjysmë centimetri në vit. Rritja e saktë ndryshon nëpër qytet nga 4.22 milimetra në ishullin Lido në 5 milimetra në Malamocco. Të dhënat bazohen në statistikat e mbledhura nga qendra e baticës së Venecias gjatë 20 viteve të fundit.

Studiuesit e kombinuan këtë me të dhënat satelitore për rrëshqitjen e tokës të regjistruara midis viteve 2008 dhe 2023. Studimi arriti në përfundimin se disa zona të qytetit do të jenë përgjithmonë nën ujë deri në vitin 2150.

Shkencëtarët parashikojnë se pjesë të Piazza San Marco, sheshit më të famshëm të Venecias, do të jenë 70 centimetra nën ujë. Ana perëndimore e qytetit do të jetë gjithashtu një nga zonat e para të prekura – është një nga zonat më të shpeshta të përmbytura, duke shkuar nën ujë 58 mm midis 2019 dhe 2023.

“Rritja e nivelit të detit, veçanërisht nëse përshpejtohet në nivel lokal nga rrëshqitja, po çon në erozionin gjithnjë e më të rëndë dhe të përhapur të bregdetit, tërheqje të plazheve dhe përmbytje detare me ndikime shumë të rëndësishme mjedisore dhe socio-ekonomike për popullsinë,” tha studiuesi i INGV, Marco Anzidei.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb