Kryeministri kanadez Justin Trudeau dhe kancelari gjerman Olaf Scholz kanë diskutuar mbështetjen e mëtejshme për Ukrainën në rezistencën ndaj agresionit rus.

Ministria e Jashtme kanadeze e tha këtë në një deklaratë pas një telefonate mes dy liderëve.

“Të dy udhëheqësit nënvizuan mbështetjen e tyre të palëkundur për Ukrainën përballë luftës së vazhdueshme të agresionit të Rusisë. Ata diskutuan gjithashtu rëndësinë e vendosjes së angazhimeve afatgjata të sigurisë dhe bashkëpunimin në përpjekjet për të adresuar ndikimet globale të luftës.”

Trudeau dhe Scholz diskutuan gjithashtu situatën në Lindjen e Mesme. Ata theksuan rëndësinë e parandalimit të përshkallëzimit të konfliktit dhe “përcollën shqetësimin rreth raporteve për një operacion të planifikuar ushtarak izraelit në qytetin jugor të Gazës, Rafah”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb