Donald Trump ka apeluar një vendim gjykate që e gjobiti atë me 354.9 milionë dollarë dhe e kufizoi atë nga të bërit biznes në Nju Jork për fryrjen mashtruese të vlerës së pronave të tij për të marrë kushte më të mira kredie.

Ish-presidenti i kërkoi një gjykate të apelit shtetëror të rrëzonte një vendim të 16 shkurtit nga gjyqtari Arthur Engoron në gjyqin për mashtrimin civil. Çështja u soll para drejtësisë në vitin 2022 nga Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut, Leticia James.

Gjobat, së bashku me ato të dhëna nga juristët në dy çështje të tjera civile, mund t’i heqin Trumpit paratë dhe disa nga pasuritë e tij të paluajtshme ndërsa ai kërkon nominimin republikan për zgjedhjet e nëntorit.

James, një demokrat, akuzoi Trumpin se e rriti pasurinë e tij me 3.6 miliardë dollarë në dokumentet financiare që ai dorëzoi në banka. Trump, nga ana e tij, thotë se James dhe Engoron janë të njëanshëm politikisht kundër tij.

Përveç gjobave, Engoron e ndaloi Trumpin të drejtonte kompanitë në Nju Jork ose të kërkonte kredi nga bankat shtetërore për tre vjet. Gjykata e Apelit mund të pezullojë vendimin derisa çështja të shqyrtohet, e cila mund të zgjasë një vit ose më shumë.

Trump mohon çdo keqbërje.

Pasuria e tij vlerësohet nga revista Forbes në 2.6 miliardë dollarë, por është e paqartë se sa para ka ai. Ai vetë, në prill 2023, raportoi në një dosje se ka rreth 400 milionë dollarë aktive likuide.

Dy djemtë e Trump, Don Jr dhe Eric, gjithashtu pritet të apelojnë vendimin e Engoron, i cili i gjobiti ata me 4 milionë dollarë secili dhe i ndaloi të drejtojnë kompani në Nju Jork për dy vjet.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb