Ndërsa NATO feston 75-vjetorin e saj me një samit në Uashington këtë javë, aleanca po përballet me disa armiq dhe sfida të njohura: lufta e Rusisë kundër Ukrainës po vazhdon, aleancat e Moskës me Kinën, Korenë e Veriut dhe Iranin janë të forta dhe shpenzimet e mbrojtjes të koalicionit ushtarak mbeten një konflikt shumëvjeçar midis anëtarëve.

Një tjetër sfidë e njohur, por e paparashikueshme, është përpara: mundësia e një administrate tjetër amerikane të udhëhequr nga ish-presidenti dhe kandidati republikan Donald Trump.

Trump kishte një marrëdhënie të tensionuar dhe luftarake me aleancën ushtarake gjatë mandatit të tij të fundit në detyrë gjatë 2017-2021, duke kritikuar shtetet e tjera anëtare që nuk respektuan angazhimin e tyre të vitit 2014 për të shpenzuar 2% të PBB-së së tyre kombëtare për shpenzimet e mbrojtjes.

Ndërsa bënte fushatë për t’u rikthyer në detyrë në zgjedhjet e ardhshme presidenciale, Trump tronditi përsëri anëtarët e NATO-s në shkurt, kur tha se nuk do të ofronte mbrojtje ushtarake për asnjë shtet anëtar që nuk kishte përmbushur detyrimet e tij financiare ndaj bllokut dhe madje do të “inkurajonte” kundërshtarët.

Komentet provokuan zemërim në Shtëpinë e Bardhë, e cila në atë kohë i përshkroi ato si “të tmerrshme dhe të pakontrolluara”. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s në largim, Jens Stoltenberg tha se “çdo sugjerim se ne nuk jemi atje për të mbrojtur të gjithë aleatët do të minojë sigurinë e të gjithëve dhe do të rrezikojë ushtarët tanë, personelin tonë që janë në vijën e parë për të mbrojtur të gjithë Aleancën.”

“Një për të gjithë, të gjithë për një vlen për të gjithë aleatët dhe është zemra e NATO-s,” u tha Stoltenberg gazetarëve në shkurt, duke iu referuar klauzolës së nenit 5 të NATO-s që shtetet anëtare duhet të jenë në mbrojtjen reciproke të njëri-tjetrit.

Ndërsa samiti i NATO-s zhvillohet në Uashington këtë javë, vendet anëtare po paraqesin një front të bashkuar në 75-vjetorin e paktit të mbrojtjes, me liderët e prirur të theksojnë mbështetjen e tyre të vazhdueshme për Ukrainën jo-anëtare duke shpalosur ndihmën e re ushtarake dhe një premtim për të forcuar mbrojtjet ajrore të rrethuara të vendit.

NATO-ja “e mbrojtur nga Trump”.

Udhëheqësit shihet gjithashtu se duan të “provojnë” ndihmën ushtarake për Ukrainën përpara rizgjedhjes së tij të mundshme, duke pasur parasysh se kandidati kryesor republikan ka qenë i angazhuar në temën e ndihmës së vazhdueshme për Ukrainën. Ndërsa mbështetja e presidentit aktual Joe Biden për Ukrainën është solide – me presidentin që përsëriti përkushtimin e tij për luftën e Kievit teksa iu drejtua delegatëve të martën – rizgjedhja e tij duket e lëkundshme, mes shqetësimeve për përshtatshmërinë e tij për postin.

Analistët në Eurasia Group thanë se ata prisnin që liderët e NATO-s të merrnin hapa për të kufizuar koordinimin e shpenzimeve të ndihmës së koalicionit për Ukrainën, në një përpjekje për ta mbrojtur atë nga një administratë e mundshme e ardhshme e Trump.

“Në një hap kyç t’u ndjerë “të mbrojtur nga Trump” për Ukrainën, NATO do të marrë përsipër pjesë të konsiderueshme të përpjekjeve të ndryshme koordinuese për ndihmën e SHBA-së për Ukrainën.” Analistët thanë të martën, duke theksuar se një hap i tillë do ta bënte më të vështirë, por jo të pamundur, që një administratë e mundshme e ardhshme e Trumpit të pengonte përpjekjet mbështetëse.

Duke përshkruar pasiguritë rreth zgjedhjeve presidenciale të SHBA-së dhe perspektivën e kthimit të Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë si një “hije” e hedhur mbi samitin e NATO-s, analistët thanë se “shqetësimet rreth qëndrimit të pushtetit të Presidentit Joe Biden do të nxisin një fazë të hershme dhe diskutime joformale midis disa aleatë në dy çështje kyçe: nëse Perëndimi ka një strategji fituese për Ukrainën dhe çështja e parandalimit bërthamor në Evropë përballë një pranie potencialisht të zvogëluar të SHBA-së.

Diplomacia e liderëve të NATO-s

Duke udhëtuar në Uashington për samitin e tij të parë të NATO-s, kryeministri i ri i Britanisë Keir Starmer tregoi se ai shpresonte se ndihma financiare për Ukrainën do të “mbyllej” në takim.

I pyetur nëse aleatët mund të “provonin” me Trump ndonjë marrëveshje për ndihmë, Starmer u tha gazetarëve se samiti ishte një mundësi për të çimentuar angazhimin financiar të aleancës ndaj Ukrainës.

“Është grupi më i madh i vendeve të NATO-s së bashku me shtesat që kemi dhe paketa që ne po kërkojmë të avancojmë, ajo shkon përtej mbështetjes që është dhënë më parë dhe do të mbyllet, shpresoj, në këtë NATO. konferencë”, tha ai, raportoi The Independent.

Starmer ka bërë një “angazhim ” për të rritur shpenzimet e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar në 2.5% të PBB-së, por ka refuzuar të japë një afat kohor për rritjen. Britania e Madhe shpenzoi 2.3% në vitin 2023, tregojnë shifrat e NATO-s.

Nga ana e tij, Donald Trump ka thënë më parë se mund t’i japë fund luftës Rusi-Ukrainë “brenda një dite”, pa shtuar se si do ta bënte këtë. Duke ndjekur një linjë të kujdesshme diplomatike, udhëheqësit e NATO-s i thanë CNBC se komente të tilla pasqyronin tendencën e Trump drejt retorikës “të guximshme” dhe jo domosdoshmërisht realitetin e asaj që do të zbatohet.

“Ne do të reagojmë ndaj veprimeve, jo fjalëve”, tha ministri i Jashtëm i Polonisë Radosłau Sikorski për CNBC të martën, kur u pyet nëse ai ishte i shqetësuar se aleanca transatlantike nuk do të ishte një fokus i politikës së jashtme, nëse Trump rizgjohej.

“Ne nuk do të ndërhyjmë në politikën e brendshme të aleatit tonë të madh… ne duam të kemi marrëdhëniet më të mira të mundshme me këdo që është në krye këtu,” i tha ai Steve Sedguick të CNBC në margjinat e samitit në Uashington.

Hanno Pevkur, ministri i mbrojtjes i Estonisë, theksoi se aleatët e NATO-s nuk ndërhynë në politikën e brendshme dhe në proceset demokratike të njëri-tjetrit.

“Populli amerikan është ai që po zgjedh presidentin e SHBA-së. Pra, kur, kur zgjedhja e popullit amerikan është Donald Trump, atëherë është Donald Trump. Atëherë të gjitha vendet në botë, përfshirë Estoninë, përfshirë aleatët e NATO-s, duhet të bisedojnë me këtë administratë”.

“Unë besoj fuqimisht se edhe presidenti i SHBA-së, Donald Trump, dëshiron të jetë lideri i botës së lirë, dhe ai dëshiron të tregojë se SHBA-të nuk do ta humbin luftën në Ukrainë, sepse është në rrezik më shumë. Nuk është vetëm vendimi i Shteteve të Bashkuara”, shtoi ai.

Presioni i Trump ndaj anëtarëve të NATO-s për të rritur shpenzimet e tyre të mbrojtjes ka qenë i popullarizuar në mesin e mbështetësve të tij dhe madje edhe kritikët e tij pajtohen se ka një numër aleatesh të NATO-s – duke përfshirë anëtarët më të mëdhenj si Gjermania, Kanadaja dhe Franca – të cilët i kanë zvarritur shpenzimet. Vlerësimet e NATO-s për shpenzimet e mbrojtjes për shtet anëtar në vitin 2023 sugjerojnë se vetëm 11 nga anëtarët e saj tashmë 32 arritën ose tejkaluan pragun prej 2% të PBB-së, me Poloninë që kryeson këtë grup.

Balázs Orbán, drejtor politik për kryeministrin e Hungarisë, Viktor Orbán, i tha CNBC se presioni i Trump ndaj vendeve evropiane kishte qenë “shumë pozitiv”, pasi kishte nxitur aleatët e NATO-s të shpenzonin më shumë për mbrojtjen e tyre.

“Ne evropianët duhet ta marrim veten seriozisht,” i tha ai Steve Sedguick të CNBC, duke e përshkruar Trumpin si në një pozicion “pro-evropian” për mbrojtjen. “Nëse ne mbështetemi vetëm te miqtë amerikanë dhe nuk po investojmë mjaftueshëm, energji, para dhe përgatitje për sigurinë tonë, atëherë për çfarë po flasim?”/CNBC/ 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: