Forcat turke kanë “neutralizuar” pesë anëtarë të Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) në një operacion ndërkufitar në Irakun verior, tha Ministria turke e Mbrojtjes.

Nuk jepen detaje të tjera në deklaratën e postuar në platformën e mediave sociale X.

Autoritetet turke shpesh përdorin termin “neutralizoj” në deklaratat e tyre për të nënkuptuar se “terroristët” e supozuar ose janë dorëzuar, janë vrarë ose janë kapur.

Në vitin 2022, Turqia filloi operacionin Claw-Lock për të shënjestruar strehët e PKK-së në rajonet Metina, Zap dhe Avasin-Basyan të Irakut verior.

PKK, e listuar si një organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, është rebeluar kundër qeverisë turke për më shumë se tre dekada.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb