Polonia dhe Kanadaja kanë një vizion të njëjtë të problemeve që lidhen me ndihmën e vazhdueshme për Ukrainën.

Këtë e deklaruan kryeministrat e Polonisë dhe Kanadasë, Donald Tusk dhe Justin Trudeau gjatë një konference të përbashkët për shtyp në Varshavë.

“Ne kemi pikëpamje të ngjashme për situatën në Ukrainë. Ukraina ka nevojë për ndihmën tonë në luftën me Rusinë, të gjitha vendet perëndimore duhet të veprojnë më me vendosmëri,” tha Tusk.

Sipas kryeministrit të Polonisë, Perëndimi ka të paktën disa mundësi për të rritur ndjeshëm presionin e tyre ndaj Rusisë.

Ai tha se kishte një diskutim të gjatë me Kryeministrin e Kanadasë për përdorimin e aktiveve të ngrira të Bankës Qendrore Ruse për të ndihmuar Ukrainën, në veçanti, në rimëkëmbjen e saj. Tusk shtoi se janë rreth 300 miliardë dollarë që Ukraina mund të përdorë në luftën kundër agresorit rus.

Nga ana tjetër, Trudeau theksoi se Kanadaja dhe Polonia do të vazhdojnë të mbështesin së bashku Ukrainën në mbrojtjen e lirisë, kulturës, gjuhës, vlerave demokratike dhe sundimit të ligjit.

Trudeau tha gjithashtu se të dy kombet ndajnë këto vlera dhe mbështesin Ukrainën së bashku pasi kombi po lufton për lirinë e të gjithëve.

Kryeministri i Kanadasë theksoi se bota po bëhet gjithnjë e më e rrezikshme, ndaj duhet bërë më shumë për të garantuar sigurinë.

Siç u raportua më herët, Kanadaja do të ndajë 169 milionë CAD (rreth 130 milionë dollarë) për disa programe rindërtimi dhe zhvillimi në Ukrainë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb