Pas deklaratës së kryeministri kanadez Justin Trudeau se po ndahej nga bashkëshortja e tij Sophie Gregoire Trudeau, lajmi bëri xhiron e rrjetit. Justin, 51 vjeç dhe Sophie, 48 vjeç, u martuan në maj të 2005, ndërsa jetuan dashurinë e tyre për 18 vite. Dhjetë vite më pas, Trudeau u bë kryeministër dhe dyshja u vu në sytë e të gjithë botës.

Trudeau, babai i të cilit Pierre Elliott Trudeau ishte po ashtu kryeministër i Kanadasë për 15 vite, punonte si mësues në një shkollë përpara se t’i bashkohej politikës. Kurse, Gregoire Trudeau ishte gazetare dhe njihej me Justin që në fëmijëri. Trudeau i propozoi asaj më 18 tetor 2004 dhe çifti u martua në Montreal më 28 maj 2005.
Ata tashmë kanë tre fëmijë, Xavier, 15, Ella Grace, 14, dhe 9-vjeçarin Hadrien.

Ata e shprehnin shpesh publikisht dashurinë dhe unitetin mes tyre, sidomos në ditëlindje dhe përvjetorë, por me kalimin e viteve, jeta e tyre bashkëshortore ka pasur ulje-ngritje.

Disa komente që çifti ka bërë për jetën e tyre martesore vitet e fundit
Trudeau, 2014 autobiografi, Common Ground: “Martesa jonë nuk është perfekte, dhe kemi pasur ulje-ngritje të vështira, megjithatë Sophie mbetet shoqja ime më e mirë, partnerja ime, dashuria ime. Ne jemi të sinqertë me njëri-tjetrin, edhe kur është e vështirë.”. Sophie Gregoire i tha Global News në 2015 se “asnjë martesë nuk është e lehtë. Unë jam pothuajse disi krenar për faktin që kemi pasur vështirësi, po, sepse ne duam vërtetësinë. Ne duam të vërtetën. Ne duam të afrohemi më shumë si individë gjatë jetës sonë dhe të dy jemi ëndërrimtarë dhe duam të jemi. bashkë për aq kohë sa të mundemi”.

Trudeau, 28 maj 2023 në Instagram:
“Çdo milje e këtij udhëtimi së bashku është një aventurë. Të dua, Soph. Gëzuar përvjetorin!”
Trudeau, 24 prill 2023 në Instagram: “Gëzuar ditëlindjen, Sophie….Nuk do të doja të kisha askënd tjetër pranë…Të dua, e dashur.”.

Sophie Gregoire, shtator, 2020 në Instagram: “Takimi ynë i parë ishte 17 vjet më parë… ne nuk jemi më aq të rinj, por çfarë aventurë ka qenë. Përmes të gjitha uljeve dhe uljeve, ti je ende personi im. Të dua. #TBT për një moment të qetë u ndamë diku gjatë rrugës”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb