Ish-deputeti ukrainas Illya Kyva është vrarë në Rusi nga shërbimi i sigurisë SBU i Ukrainës, kanë thënë burime të zbatimit të ligjit për BBC Ukraine.

“Krimineli u vra duke përdorur armë të lehta”, raporton BBC se kanë thënë burimet. Trupi i tij u gjet jashtë Moskës, thanë hetuesit rusë.

Vitin e kaluar, Illya Kyva u dënua me 14 vjet burg për tradhti të lartë dhe thirrje publike për pushtimin e Ukrainës. Ai tashmë kishte ikur nga Ukraina dhe ishte dënuar në mungesë.

Disa media ukrainase cituan gjithashtu burimet e tyre të thoshin se SBU qëndronte pas vrasjes së ish-deputetit 46 vjeçar.

Komiteti hetues shtetëror i Rusisë SK tha se informacionet paraprake treguan se Kyva u qëllua për vdekje në fshatin Suponevo, në perëndim të Moskës.

Kyva kishte bërë fushatë të pasuksesshme për presidencën e Ukrainës në 2019 dhe u largua nga vendi vetëm një muaj para se Rusia të niste pushtimin e saj në shkallë të plotë në shkurt 2022.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb