Dy burra, një shqiptar dhe një moldav, u dërguan në një qendër paraburgimi deportimi nga policia federale më 19 qershor, pasi tentuan të hynin ilegalisht në Gjermani.

Policia federale e Kemptenit ndaloi një shofer shqiptar në pikën e kontrollit në tunelin kufitar Füssen. 33-vjeçari u identifikua me një pasaportë shqiptare të lëshuar në korrik 2023, e cila nuk kishte asnjë vulë hyrje apo dalje.

Ai pretendoi se jetonte në Francë si azilkërkues i regjistruar, por zyrtarët ishin në gjendje ta kundërshtonin këtë. Meqenëse burri nuk donte të kthehej vullnetarisht në Shqipëri, ai u denoncua për tentativë për të hyrë në vend pa leje dhe u soll para gjykatës së rrethit Kempten.

Vonë në mbrëmje ai duhej të shkonte në qendrën e paraburgimit të dëbimit në Eichstätt për të siguruar kthimin e tij në vendin e tij.

Rreth dy orë më vonë, oficerët e policisë federale Lindau kontrolluan pasagjerët e një autobusi në distanca të gjata në linjën Milano-Mynih në vendkalimin kufitar Hörbranz (A96).

Një pasagjer ka paraqitur letërnjoftimin e tij rumun, por rezultoi se ishte fals. Në fakt, burri ishte moldav. Gjatë kontrollit të mëpasshëm, oficerët gjetën një patentë shoferi të rremë moldave. Burri pranoi se nuk kishte patentë shoferi dhe se donte të përdorte falsifikimet për të gjetur një punë në Gjermani. 26-vjeçarit iu ndalua hyrja dhe qëndrimi në Republikën Federale deri në tetor 2024.

Ai mori akuzat për tentativë për hyrje të paautorizuar, falsifikim dokumentesh dhe marrje të dokumenteve të rreme të identitetit, si dhe ndalim për katër vjet për rihyrje.

Zyrtarët e sollën burrin përpara gjykatës së rrethit të Lindau dhe e çuan vonë në mbrëmje në qendrën e paraburgimit të dëbimit Eichstätt, nga ku ai do të kthehet në Moldavi në fillim të korrikut.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb