Modelja ukrainase Sawa Pontyjska ka ndërmarrë veprime ligjore kundër organizatorëve të Festivalit të Filmit në Kanë, duke pretenduar se është keqtrajtuar nga një roje sigurie në tapetin e kuq. Sipas BBC News, Pontyjska, e cila punon si prezantuese për FashionTV, pretendon se ajo u ndalua “brutalisht” pasi u përpoq të hynte në kinema me një biletë për premierën e “Marcello Mio”. Ajo e përshkroi incidentin si një “përqafim ariu” dhe u shpreh e frikësuar gjatë përballjes.

Përveç Pontyjska, edhe këngëtarja Kelly Rowland pati një përplasje të ashpër me të njëjtën roje sigurie në eventin prestigjioz francez.

Ankesa e modeles mbështetet nga pamjet që tregojnë rojen duke sfiduar disa të ftuar, përfshirë aktoren koreano-jugore Yoona dhe aktoren domenikane Massiel Taveras. Incidenti që përfshin Pontyjska dhe rojen e sigurisë ka fituar vëmendje të konsiderueshme, me një video të sherrit që është parë mbi 16 milionë herë në TikTok.

Pontyjska shkoi në mediat sociale për të shpërndarë fotografi të dokumenteve që akuzonin festivalin për “sulm fizik dhe dëmtim psikologjik”. Ajo gjithashtu deklaroi se reputacioni i saj ishte dëmtuar dhe po kërkon 100,000 euro si dëmshpërblim. Organizatorët e festivalit ende nuk u janë përgjigjur kërkesave për koment në lidhje me akuzat.

Pamjet video kapën momentin kur Pontyjska dyshohet se u ndalua nga roja e sigurisë në krye të shkallëve për në Palais des Festivals. Në video, roja shfaqet duke shtyrë Pontyjska-n përpara se t’i vërë të dy duart rreth saj, duke çuar në një luftë të shkurtër. Pontyjska pothuajse ra në tokë përpara se të përpiqej të tërhiqej nga shkallët, por u ndalua nga personeli shtesë i sigurisë dhe u fut brenda.

Incidenti ka ngjallur një diskutim të gjerë dhe ka ngritur pyetje të rëndësishme në lidhje me trajtimin e të ftuarve në ngjarje të profilit të lartë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb