Ish-ministri i jashtëm i Shqipërisë, Paskal Milo i ftuar në emisionin ‘’Real Story’’ të Sokol Ballës në News24 teksa fliste për marrëdhëniet turko-shqiptare ka kujtuar ‘krisjen’ mes Berishës dhe Erdogan.

Milo thotë se Erdogan në 2009 erdhi për të përshëndetur në Kuvendin e Shqipërisë, dhe u mbajt shënim pse kryeministri Sali Berisha mungoi.

Ai thotë se kishte një pakënaqësi të ndërsjelltë mes të dyve dhe Berisha protestoi me mungesë në seancë.

PASKAL MILO: Të gjitha qeveritë shqiptare pas vitit 1990 kanë pasur marrëdhënie miqësire korrekte, me pak ulje –ngritje nga individë të caktuar politikë, por Turqia nga objektivat që ka në Ballkan e Shqipëri e mirëkupton pozitën ndërkombëtare delikate të Shqipërisë. Marrëdhëniet Erdogan-Berisha të asaj kohe ishin të shkëlqyera, por kur Erdogan kur ka ardhur për të mbajtur fjalën në Kuvendin e Shqipërisë në 2009, Berisha nuk ka marrë pjesë në seancë. Dhe kjo është mbajtur shënim atëhere. Kur ka ardhur Erdogan, ka përshëndetur Kuvendin e Shqipërisë, dhe e di që atëhere u komentua mungesa e Berishës. Me duket se pati pakënaqësi të ndërsjelltë, dhe Berisha protestoi duke mos ardhur në seancë.

ARJAN VASJARI: Nuk ka qenë i ftuar nga qeveria, nga kryeministri. Por nga kompania. Padyshim mund të ketë pasur fërkim, në nëntokë po mund të ketë pasur.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb