Një vajzë 12-vjeçare nga Kosova mbeti e plagosur në sulmin që ndodhi në shkollën “Viertola” në Finlandë.

Sipas një njoftimi nga një shqiptar që jeton atje, e që ka komunikuar me babain e vajzës, gjendja e saj shëndetësore nuk është e mirë.

“Sot në mëngjes u takova me prindin e vajzës e cila u plagos nga i riu 12-vjeçar në shkollën “Viertolan”. Gjendja e vajzës është nën kujdesin e mjekëve dhe po bëhet gjithçka që ajo të mbijetojë, por gjendja nuk është e mirë”, shkroi Mentor Dreshaj, anëtar i grupit “Shqiptarët në Finlandë”.

Ai e potencoi se për ta bërë publike këtë deklaratë është konsultuar me babain e vajzës. Lajmin për plagosjen e 12-vjeçares nga Mitrovica e ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës.

Në njoftim thuhet se Ambasada e Kosovës në Stokholm është në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet vendase dhe me familjen e vajzës së plagosur dhe ka ofruar ndihmën e saj sipas udhëzimeve të pranuara nga MPJD.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: