Gjendja shëndetësore e kryeministrit sllovak Robert Fico, i cili i mbijetoi një atentati më 15 maj, po përmirësohet gradualisht, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë së Sllovakisë.

“Gjendja shëndetësore e kryeministrit po përmirësohet gradualisht. Ne besojmë se prognoza do të vazhdojë të përmirësohet çdo ditë”, thuhet në njoftimin e tyre.

Mediat sllovake informuan më herët se Fico i është nënshtruar një kontrolli mjekësor të hënën. Sipas rezultateve të tij, përfundimi i mjekëve të pranishëm arriti në përfundimin se shëndeti i kryeministrit po përmirësohej gradualisht.

Një sulm i armatosur ndaj Ficos ndodhi në qytetin perëndimor të Sllovakisë, Handlova, më 15 maj. Politikani pësoi plagë me armë zjarri dhe iu desh t’i nënshtrohej një operacioni. Juraj Cintula, 71 vjeç, është akuzuar për një atentat të motivuar politikisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb