Vladimir Putin ka vizituar qytetin e pushtuar ukrainas të Mariupolit, sipas raportimeve të mediave ruse.

Presidenti bëri atë që media shtetërore e përshkroi si një “udhëtim pune” në qytetin port, të cilin e aneksoi në shtator të vitit të kaluar pas pushtimit rus të Ukrainës.

Putin, i cili mbërriti me një helikopter, udhëtoi nëpër disa zona të qytetit, duke bërë ndalesa dhe duke biseduar me banorët, sipas agjencisë ruse të lajmeve TASS, që citon Kremlinin.

Besohet të jetë udhëtimi i tij i parë në territorin ukrainas të pushtuar nga Rusia që nga pushtimi i saj vitin e kaluar.

Vizita pason aneksimin gjerësisht të dënuar të rajoneve të Donetsk, Kherson, Luhansk dhe Zaporizhzhia në shtator.

Vizita vjen gjithashtu pasi Putin vizitoi Krimenë për të shënuar përvjetorin e nëntë të aneksimit të gadishullit të Detit të Zi nga Ukraina në vitin 2014.

Shumica e botës i konsideron aneksimet e Rusisë si të paligjshme, ndërsa Ukraina ka thënë se do të luftojë për të rikthyer rajonet.

Mariupol, një qytet port i rëndësishëm strategjik i vendosur në rajonin e Donetskut dhe pranë detit Azov, ishte vendi i disa prej luftimeve më të ashpra në periudhën e hershme të luftës.

Forcat ukrainase u mblodhën në fabrikën e çelikut Azovstal të qytetit për një mbrojtje të fundit, e cila përfundoi në dorëzim në maj pas një rrethimi tre-mujor të objektit nga Rusia.

Më shumë se 2,500 ndërtesa pësuan dëmtime në rrethimin e Mariupolit – gati gjysma e gjithçkaje që qëndronte në qytet.

Rusia e ka rimodeluar qytetin sipas imazhit të saj që nga kapja e tij, duke përfshirë kthimin e fabrikës së rrënuar të çelikut, dikur një nga fabrikat më të mëdha metalurgjike në Evropë, në një “park teknologjik dhe ekologjik”.

Krahas vizitës, media ruse raportoi se Putin u takua me komandën e lartë të operacionit të tij ushtarak në Ukrainë, duke përfshirë shefin e Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov.

Takimi thuhet se është zhvilluar në postin komandues të Rostov-on-Don, në Rusinë jugore, afër kufirit me Ukrainën, sipas TASS.

Të shtunën, presidenti rus bëri një udhëtim 1,132 milje me avion nga Moska në Sevastopol, qyteti më i madh i Krimesë, një ditë pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër arresti për të.

Gjykata thotë se ai është përgjegjës për rrëmbimin e qindra fëmijëve ukrainas që nga fillimi i pushtimit të plotë të vendit nga Rusia në shkurt të vitit të kaluar.

Në Krime, ai u përshëndet nga Mikhail Razvozhayev, guvernatori i vendosur nga Rusia i Sevastopolit përpara se të vizitonte një shkollë arti dhe një qendër për fëmijë.

Deklaratat e zotit Putin nuk u transmetuan nga media shtetërore, por deri të premten, ai po fliste për rëndësinë e mbajtjes së Krimesë.

“Natyrisht, çështjet e sigurisë kanë përparësinë kryesore për Krimenë dhe Sevastopolin tani,” tha ai.

“Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të shmangur çdo kërcënim.”

Putin nuk ka komentuar publikisht urdhrin e arrestit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare, por zëdhënësi i tij e quajti atë “të pavlefshëm” të premten.

Rusia nuk e njeh juridiksionin e gjykatës, e cila është e vendosur në Hagë.

Ajo gjithashtu nuk ekstradon qytetarët e saj për t’u përballur me drejtësinë e gjykatës, që do të thotë se zoti Putin nuk ka gjasa të përballet ndonjëherë me gjyq atje.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: