Ukraina do të marrë një grant prej 5 milionë eurosh nga Partneriteti i Efiçencës së Energjisë dhe Mjedisit të Evropës Lindore (Fondi E5P) për të mbështetur masat urgjente të lidhura me luftën në spitalet ukrainase.

Kjo është bërë e ditur nga shërbimi për shtyp i Ministrisë së Zhvillimit të Komunitetit, Territoreve dhe Infrastrukturës.

“Banka Evropiane e Investimeve (EIB) dhe Ministria për Komunitetet, Territoret dhe Zhvillimin e Infrastrukturës së Ukrainës kanë nënshkruar një marrëveshje të re për të lehtësuar më tej zbatimin e efiçencës energjetike shumë të nevojshme dhe përpjekjeve emergjente të lidhura me luftën, veçanërisht në sektorin e kujdesit shëndetësor ”, thuhet në deklaratë.

Marrëveshja parashikon një grant investimi prej 5 milionë eurosh nga Partneriteti i Efiçencës së Energjisë dhe Mjedisit të Evropës Lindore (Fondi E5P).

Vihet re se këto fonde do të rrisin kontributin total të grantit nga E5P në 9 milionë euro, duke plotësuar një hua prej 300 milionë euro nga EIB.

Fondet e grantit synohen të përdoren për riparimin e dëmeve, ndërtimin e strehimoreve për bomba, instalimin e stacioneve të furnizimit me ujë të pijshëm, modernizimin e ndriçimit, linjat e komunikimit dhe sistemet e ventilimit.

Suedia ndau 26.4 milionë euro për Partneritetin e Evropës Lindore për Efiçiencën e Energjisë dhe Mjedisin për të mbështetur projektet e efiçiencës së energjisë në Ukrainë.

 

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb