Ukraina do të pranojë në korrik 1,5 miliardë euro nga të ardhurat e aseteve të ngrira ruse, dhe 1,9 miliardë dollarë të tjera për lehtësimin e Ukrainës, ka deklaruar të martën presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

“Ne gjithmonë kemi thënë se Rusia duhet të mbahet përgjegjëse për krimet e saj, dhe tani do ta bëjmë Rusinë që të paguajë”, ka deklaruar von der Leyen gjatë Konferencës së Rimëkëmbjes për Ukrainën në Berlin, raporton The Guardian.

Ajo ka thënë se qëllimi i konferencës është që të shikohen nevoja urgjente të Ukrainës dhe të gjendet një “rrugë e besueshme drejt rilindjes së saj ekonomike”.

BE-ja muajin e kaluar arriti një marrëveshje për të konfiskuar fitimet nga asetet e ngrira të Rusisë për të financuar armët dhe ndihmën për Ukrainën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: