Ukraina ka marrë 70 ambulanca të tjera nga qeveria koreane për të ofruar kujdes mjekësor urgjent.

“Ministria e Shëndetësisë e Ukrainës ka marrë 70 ambulanca të tjera nga qeveria koreane për të ofruar kujdes mjekësor urgjent gjatë luftës. Më herët, 30 ambulanca ishin dorëzuar tashmë në Ukrainë,” thuhet në deklaratë.

Vërehet se automjeti do të përdoret për të ofruar ndihmë për pacientët që kanë nevojë për masa shtesë për të mbajtur jetën gjatë transportit për në dhe ndërmjet spitaleve.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, më shumë se 500 autoambulanca janë shkatërruar, dëmtuar ose kapur nga armiku që nga 24 shkurt 2022.

Që nga fillimi i luftës në shkallë të gjerë, Rusia ka dëmtuar ose shkatërruar 1,772 objekte mjekësore në Ukrainë nga bombardimet dhe granatimet e përditshme të infrastrukturës civile.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb