Ministri i Jashtëm i Polonisë iu përgjigj komenteve të ambasadorit të Rusisë në Kombet e Bashkuara duke thënë se ai po “korrigjonte të dhënat” gjatë një sesioni të posaçëm të Këshillit të Sigurimit në prag të dyvjetorit të pushtimit të Rusisë në vitin 2022.

Ministri i Jashtëm Radoslaw Sikorski tha se ai ishte “i tronditur” të premten (23 shkurt) nga një deklaratë e bërë nga ambasadori rus në OKB Vassily Nebenzia dhe ofroi një përgënjeshtrim mbi pretendimet se Ukraina ishte një shtet klient i korruptuar i Perëndimit i sunduar nga “nazistët”. Sikorski tha se vendet perëndimore nuk ishin “irracionale” për t’u frikësuar nga sulmet nga Rusia.

“Kur Rusia na kërcënon, ne i besojmë asaj”, tha ai, duke shtuar se “demagogjia” e Nebenzias ishte e padenjë për një anëtar të përhershëm të Këshillit të Sigurimit. Asambleja e Përgjithshme e OKB-së e ka izoluar Rusinë në masë të madhe duke bërë thirrje për një “paqe gjithëpërfshirëse, të drejtë dhe të qëndrueshme” dhe duke kërkuar nga Moska të tërheqë trupat e saj dhe të ndalojë luftimet.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb